Skip to content

CV

  1. Studentereksamen fra Odense Katedralskole 1976
  2. Optaget i 1978 på et 6 ugers FN organiseret program i USA, Experiment in International Living
  3. Odense Universitets guldmedalje 1982 for afhandlingen Eksistentialismens rolle i John Fowles’ forfatterskab
  4. Cand. mag. i engelsk (hovedfag) og religion (bifag) fra Odense Universitet 1984
  5. Ansat som adjunkt ved Niels Steensens Gymnasium 1986
  6. Sidefag i filosofi fra Københavns Universitet 1993
  7. Ansat som ledende inspektor ved Niels Steensens Gymnasium 2000
  8. Udnævnt som delegat for det danske sprogområde til JECSE (Jesuit European Committee for Secondary Education) 2005
  9. Master i gymnasiepædagogik (ledelse) 2005
  10. Fungerende rektor for Niels Steensens Gymnasium: 11. december 2006 til 30. april 2007
  11. Konstitueret rektor for Niels Steensens Gymnasium: 30. april 2007-31. december 2007
  12. Rektor for Niels Steensens Gymnasium 31.december 2007-2011
  13. Lektor ved Hasseris Gymnasium 2011